Na słodko, na słono, na złoto... Lubańska Noc Muzeów o wielu smakach
Lubańska noc muzeum pomyślana jest tak, aby w jeden wieczór połączyć wszystkich chcących zaprezentować wartościowe oblicze miasta i okolicy.
Święto muzealne w Lubaniu będzie wyjątkowe dlatego, że uczestniczą weń rozmaite instytucje: świeckie, kościelne, pozarządowe, a nawet pojedyncze osoby. Wachlarz atrakcyjnych miejsc do odwiedzenia gwarantuje dużą dawkę wartościowej dawki wiedzy i wrażeń.
"Nie zamykamy się w ciasnym budynku muzealnym i zaproszeniem na jakieś tam warsztaty. Dużym atutem lubańskiej Nocy Muzeów są kulinaria. Historyczne, regionalne smaki, serwowane przez lubańskich restauratorów, koło gospodyń wiejskich z pobliskiej Olszyny, miłośników kulinarnej przeszłości", podkreśla wyjątkowość wieczoru 24 maja dyrektor Muzeum Regionalnego w Lubaniu, dr Łukasz Tekiela.
"Zamiast zwykłej Nocy Muzeów, tu w Lubaniu mamy górnołużycką noc smaków historycznych. W przenośni i dosłownie", nęci kubki smakowe regionalista.
Różnorodności nie zbraknie. Dla każdego coś fajnego. Dowiemy się sporo o świeckiej historii Lubania, o dawnych towarzystwach lubańskich — strzeleckich i sportowych; poznamy wiele ciekawostek z historii lubańskiego kościoła — zarówno w muzeum, jak i w klasztorze sióstr Magdalenek; będzie też sporo sztuki — amatorskiej, w dziełach wykonanych z guzików przez lubańskie dzieci, ale też sztuki wyższej, prezentowanej w galerii sztuki współczesnej PRZESTRZEŃ.
Gdyby ktoś kaprysił, że wciąż mało — będą militaria. W tym wielka gratka: prelekcja sapera o wypaleniu olbrzymiej bomby na terenie Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej w Lubaniu. Warto przypomnieć, że wybuch tej bomby groził zburzeniem jednej trzeciej miasta. Wyjątkowy przypadek w Polsce, kiedy to zbudowano w centrum miasta olbrzymi sarkofag, aby bezpiecznie wypalić niebezpieczny ładunek wybuchowy w miejscu jego odkrycia.
"Podczas prelekcji pokażemy tę bombę!", reklamuje wydarzenie dyr. Tekiela.
W trakcie Nocy Muzeów w placówce będzie też można zakupić najnowszą publikację lubańskiego muzeum — "Skarb z Wyręby". Podczas prelekcji opowie o niej autor, archeolog Grzegorz Jaworski.
Kuratorskie oprowadzanie po głównej wystawie poświęconej medalierstwu w górnym biegu Kwisy, zapewnią dwaj najważniejsi kolekcjonerzy lubańscy: Janusz Kulczycki i Zbigniew Madurowicz.
Bogaty program sobotniego wieczora prezentuje plakat.
Podobnie jak w roku ubiegłym, podczas tegorocznej Nocy Muzeów, będzie okazja do posmakowania historycznych kulinariów. Kilka restauracji i punktów gastronomicznych w Lubaniu i okolicy, serwować będą dania upichcone wedle starych receptur, a przed Informacją Turystyczną w rynku, zjeść będzie można podpłomyki izerskie.
W RATUSZOWEJ — kuchnia lat '70. XX w., w CHERRY BERIES — historyczne słodkości, w olszyńskiej PIEROGOWEJ CHACIE — cepeliny. Niespodziankę kulinarną serwować w muzeum będzie Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich OLSZA.
Wieczór warto zakończyć w Galerii PRZESTRZEŃ przy ul. Zgorzeleckiej 18. Goście z Krakowa — Anna Michalik i Damian Masłowski — wystawią malarstwo i grafiki, a ekspozycję okrasi ambientowy koncert Filipa Czai.
Kocyki, poduchy, klimatyczna muzyka i napoje zapewnią przyjemny finał Nocy Muzeów w Lubaniu.
red.